από manosb 09-07-2014, 07:37

Αρχικό μήνυμα απο Simplicius
Χωρίς να είμαι φαν του Federer, νομίζω πως τα παραπάνω είναι πολύ άδικα για εκείνον....

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι τον υποστήριζα (παρότι είμαι φαν του Τζόκοβιτς) ακριβώς για το λόγο που ανέφερε ο φίλος manosb, επειδή είναι σχεδόν αδύνατο να κερδίσει πλέον κάποιο Slam, όπως είναι σχεδόν αδύνατο και για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ άλλο 33χρονο…

Και λέω ότι αυτά που αναφέρονται είναι αρκετά άδικα – για να μην πω εμπαθή β€“ καθώς αναφέρουν μόνο τα «αρνητικά» και «ξεχνάνε» να αναφέρουν αρκετά πραγματικά και θετικά γεγονότα!

Για παράδειγμα, τον καιρό που ο manosb δεν παρακολουθούσε τένις (δηλ. μεταξύ 2001 και 2008) ο Federer κέρδισε τον Nadal στον τελικό του Wimbledon ΔΥΟ συνεχόμενες φορές (2006-2007)… Και μάλιστα όταν ο Nadal ήταν 21-22 ετών, δηλ. σε μια στιγμή που κάθε παίκτης είναι στο απόγειο της απόδοσής του!

Όσο για το εάν παίκτες όπως οι Courier, Edberg, Wilander, Chang, Krajicek, Ivanisevic, Agassi, Rafter, Kafelnikov, Stitch κ.α. ήταν δυσκολότεροι αντίπαλοι από τους πιο πρόσφατους παίκτες που αντιμετωπίζει την τελευταία δεκαετία ο Federer – και αυτό δε με βρίσκει σύμφωνο…

Με το ίδιο φαντάζομαι θα συμφωνούσε και ο Nadal (το Νο1 μέχρι προχθές) ο οποίος στα δύο τελευταία τουρνουά (Halle και Wimbledon) έχει χάσει σερί από το Νο100 και το Νο144 του κόσμου!

Όποιος έχει παίξει έστω και λίγο τένις, γνωρίζει επίσης ότι αυτό το «τον άφησε να πάρει σετ» και «τον άφησε να νικήσει» (τα οποία μάλιστα ήταν και τα λόγια του Τζόκοβιτς για τον Φέντερερ - μετά το τέλος του παιχνιδιού ο Νόλε είπε «ευχαριστώ τον Roger που με άφησε σήμερα να κερδίσω!») δεν υπάρχουν. Και αυτό γιατί το παιχνίδι – ειδικά σε αυτά τα ανώτατα επίπεδα - είναι 99% ψυχολογία – και από τα διάφορα «ψυχολογικά» θέματα του κάθε παίκτη κρίνεται το σύνολο των αποτελεσμάτων…

Τέλος, όποιος κάνει σχόλια σαν του Stitch, (όχι ο «λίγος» Stitch να είναι, αλλά και ο Θεός ο ίδιος) για εμένα είναι απλά κομπλεξικός και μικροπρεπής...





Δεν είσαι ολοκληρωμένος παίκτης στα 21, η 22 σου. Πάσχεις και από εμπειρία, και από ψυχολογία. Ο Nadal μετά από αυτή την ηλικία άρχιζε να κάνει τον Φέντερερ ότι ήθελε. Και εάν το σκεφτείς (άσχετα που είναι διαφορετικές γενιές), ο "ναδαλ" (όσο και να μην μου αρέσει το παιχνίδι του) έχει κερδίσει τον Φέντερερ περισσότερες φορες από το αντίστροφο.

Όσο για τα σχόλια του Stich (και τα δικά μου). Δεν είναι μονο ο Stich που το λένε. Αρκετοί το έχουν πει εδώ και καιρό. μετάξι 2001-2008 στην ουσία δεν υπήρχαν αντίπαλοι, και το tennis βρισκότανε σε μια πολύ κακή κατάσταση (θυμόσαστε το Αμερικανικο tennis χωρίς σοβαρό αντιπρόσωπο ?).