Σελίδα 7 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 113

Θέμα: Roger Federer

  1. #61
    Mάνο ο McEnroe αλλάζει γνώμες σαν τα πουκάμισα. Απλά δεν δίνω σημασία σε ότι και αν πει. Τον Sampras τον πρόλαβα σε πιο μικρή ηλικία και ήταν ο αγαπημένος μου παίχτης τότε μαζί με τον marcelo rios. Τότε απλά έβλεπα έναν παίχτη που είχε απίστευτο ποσοστό επιτυχίας στο πρώτο service. Η αλήθεια είναι δεν είχα τις γνώσεις τότε για να τον αξιολογήσω και να έχω άποψη. Οπως και στο μπάσκετ δεν μου αρέσει να κάνω συγκρίσεις διαφορετικών περιόδων.... είναι άδικο για τους ίδιους τους αθλητές. Απλώς θεωρώ ότι με αυτά που βλέπω ο fed είναι ότι πιο άρτιο σε θέμα τεχνικής. Από εκεί κ πέρα επειδή μιλάμε για αθλητικά προσόντα επέτρεψε μου να σου αντιστρέψω τον συλλογισμό. Οταν ο fed στα 34 του παίζει στα ίσια τους νεότερους nadal και nole τι θα γινόταν αν και αυτός στα πρώτα του τενιστικά βήματα είχε εστιάσει περισσότερο στην ενδυνάμωση όπως το health freak που λέγεται djokovic ή ο bodybuilder nadal. Ο Nadal όμως έχει δηλώσει ότι το αν δεν υπάρχει στον αθλητισμό.

  2. #62
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-03-2013
    Μηνύματα
    45
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mάνο ο McEnroe αλλάζει γνώμες σαν τα πουκάμισα. Απλά δεν δίνω σημασία σε ότι και αν πει. Τον Sampras τον πρόλαβα σε πιο μικρή ηλικία και ήταν ο αγαπημένος μου παίχτης τότε μαζί με τον marcelo rios. Τότε απλά έβλεπα έναν παίχτη που είχε απίστευτο ποσοστό επιτυχίας στο πρώτο service. Η αλήθεια είναι δεν είχα τις γνώσεις τότε για να τον αξιολογήσω και να έχω άποψη. Οπως και στο μπάσκετ δεν μου αρέσει να κάνω συγκρίσεις διαφορετικών περιόδων.... είναι άδικο για τους ίδιους τους αθλητές. Απλώς θεωρώ ότι με αυτά που βλέπω ο fed είναι ότι πιο άρτιο σε θέμα τεχνικής. Από εκεί κ πέρα επειδή μιλάμε για αθλητικά προσόντα επέτρεψε μου να σου αντιστρέψω τον συλλογισμό. Οταν ο fed στα 34 του παίζει στα ίσια τους νεότερους nadal και nole τι θα γινόταν αν και αυτός στα πρώτα του τενιστικά βήματα είχε εστιάσει περισσότερο στην ενδυνάμωση όπως το health freak που λέγεται djokovic ή ο bodybuilder nadal. Ο Nadal όμως έχει δηλώσει ότι το αν δεν υπάρχει στον αθλητισμό.
    Ο macenroe αλλάζει γνώμες ? Σε πληροφορώ, ειδικά εάν έχεις ακούσει πολλές απόψεις του, ο Macenroe είναι μακράν από τους πιο ΕΞΥΠΝΟΥΣ παίκτες που υπάρχουν, με βαθιά γνώση του tennis, και με το που πρέπει να πάει το παιχνίδι.

    Ο Stich ? Ο Becker ? Αυτοί δεν μετράνε οι γνώμες τους ?

    Μια χαρά ξέρουν τι λένε, και μια χαρά τα λένε. Η περίοδος 2002-2008, ήταν ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ υπήρχε για το tennis. Ένας καλός/φοβερός παίχτης, και οι υπόλοιποι ΜΕΤΡΙΟΙ ως κακοί.

    Έχεις δίκιο, δεν πρέπει να συγκρίνουμε παίκτες διαφορετικών περιόδων, απλά ΔΕΝ δέχομαι όταν βγαίνουν πολύ, ειδικά εδώ στην Ελλάδα, και λένε ότι ο Φέντερερ ήταν ο καλύτερος παίκτης όλων των εποχών. Απλά ΔΕΝ είναι, και δεν είναι ούτε ο καλύτερος από την σημερινή γενιά.

    Απλά τα πράγματα.

  3. #63
    Φιλε Μανο επειδη ο Federer ετυχε να ειναι στα καλυτερα του εκεινη την εποχη εχουν μικροτερη αξια οι νικες του απεναντι στους αντιπαλους του; Τι επρεπε να κανει δηλαδη , δεν ειστε του επιπεδου μου δεν σας παιζω...; Αυτους βρηκε με αυτους επαιζε.

    Τωρα αν ειναι ο καλυτερος ολων των εποχων ο καθενας εχει τη γνωμη του και ειναι σεβαστη , αλλα ο καθενας απο μας κρινει με διαφορετικα κριτηρια τα οποια κατα την ταπεινη γνωμη μου ειναι υποκειμενικα...

  4. #64
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-03-2013
    Μηνύματα
    45
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου μη συγκρίνεις παίχτες διαφορετικών εποχών.
    Κανένας από αυτούς που ανέφερες δεν θα είχαν τύχη αν ήταν δυνατόν να παίξουν με κάποιον έστω και μέτριο σημερινό παίχτη.
    Ο λόγος είναι ότι το τέννις έχει αλλάξει λόγω διαφορετικού εξοπλισμού, διαφορετικής προπόνησης, διαφορετικής τεχνικής και η ταχύτητα και το top spin της μπάλας σήμερα φαντάζουν εξωπραγματικά σε σχέση με αυτά πριν 10-15 χρόνια.
    Ο εξοπλισμός σήμερα επιτρέπει ταχύτητα και ακρίβεια που πριν δεν υπήρχαν με συνέπεια να αλλάξει ο τρόπος παιχνιδιού. Σήμερα πρωταρχικό ρόλο παίζει η δύναμη και η φυσική κατάσταση και το 70% του παιχνιδιού είναι η δουλειά με τα πόδια που παλιά ήταν πολύ λιγότερης σημασίας.

    Και αυτό ισχύει για όλα τα αθλήματα όχι μόνο για το τέννις. Φαντάσου τι τύχη θα είχε σήμερα ο Κρόιφ στο ποδόσφαιρο αν έπαιζε με το στυλ του τότε...
    Δεν διαφωνώ.

    Για αυτό επιμένω ότι ο Φέντερερ είναι ο καλύτερος τις γενιάς του, και όχι τις σημερινής.

    Δεν ανήκει σε αυτήν ηλιακά.

    Ο Nadal (όσο και να μην μου αρέσει το παιχνίδι του), είναι ο μεγαλύτερος αυτής της γενιάς, μέχρι στιγμής. Να δούμε εάν ο Ντζόκο τον φτάσει.

    Ο Φέντερερ είναι σίγουρα, ΠΙΣΩ από αυτούς, και εάν δεν το βλέπετε, δεν ξέρω τι άλλο να πω.

  5. #65
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-03-2013
    Μηνύματα
    45
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vkogios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Μανο επειδη ο Federer ετυχε να ειναι στα καλυτερα του εκεινη την εποχη εχουν μικροτερη αξια οι νικες του απεναντι στους αντιπαλους του; Τι επρεπε να κανει δηλαδη , δεν ειστε του επιπεδου μου δεν σας παιζω...; Αυτους βρηκε με αυτους επαιζε.

    Τωρα αν ειναι ο καλυτερος ολων των εποχων ο καθενας εχει τη γνωμη του και ειναι σεβαστη , αλλα ο καθενας απο μας κρινει με διαφορετικα κριτηρια τα οποια κατα την ταπεινη γνωμη μου ειναι υποκειμενικα...
    Δεν διαφωνώ. Αυτούς βρήκε, αυτούς έπαιξε. Δεν είχε άλλη επιλογή.

    Δυστυχώς για αυτόν όμως, και τους φανατικούς υποστηρικτές του (που φτάνει σε επίπεδο θρησκευτική αίρεση), πάντα θα υπάρχει το ερωτηματικό το ποσο πραγματικά καλός ήτανε για αυτό το λόγο.

  6. #66
    Στον καθενα απο μας αρεσει και διαφορετικο στυλ παιχνιδιου . Εσενα του Ναδαλ εμενα του Φεντερερ.
    Στους δυο τελικους (Νουμπαι και Ιντιαν) αυτο που εγω ειδα , με τα λιγα που ξερω , ειναι το <<κακο>> πρωτο σερβις και τα πολλα λαθοι του Φεντερερ που καναν τι διαφορα της νικης απο την ηττα. Στο παιχνιδι του Νολε δεν ειδα καμια μεγαλη διακυμανση.

  7. #67
    Μολις διαβασα οτι δε σου αρεσει το παιχνιδι του Ναδαλ αρα ακυρω το σχετικο παραπανω

  8. #68
    Φοβερό παιχνίδι με τον Kyrgios στη Μαδρίτη.
    3 tie break με το τρίτο να περνάει σε διψήφιο αριθμό.
    Μπράβο στον Αυστραλό για τη νίκη του.

  9. #69
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Πάντως άσχετα από την προχθεσινή ήττα του, για την οποία χάρηκα πολύ για τον Νικ, αυτό το περί "άλλης εποχής" του Φέντερερ είναι εντελώς άκυρο!
    Όταν μιλάμε για έναν παίκτη σχεδόν 34 ετών, που σε αυτή την ηλικία και με αυτούς τους "δυνατούς" αντιπάλους (τουλάχιστον σερί τα τελευταία 6-7 χρόνια) βρίσκεται σήμερα στο Ranking σταθερά στο Νο2, μόλις πριν 2,5 χρόνια ήταν στο Νο1 και (με μια μικρή εξαίρεση 6 μηνών) δεν έχει πέσει από το Νο3 τα τελευταία 12 χρόνια, το "άλλης εποχής" ακούγεται εντελώς αστείο...

  10. #70
    Junior Member Το avatar του χρήστη thanasis68
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη δυτικά
    Μηνύματα
    177
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Πάντως άσχετα από την προχθεσινή ήττα του, για την οποία χάρηκα πολύ για τον Νικ, αυτό το περί "άλλης εποχής" του Φέντερερ είναι εντελώς άκυρο!
    Όταν μιλάμε για έναν παίκτη σχεδόν 34 ετών, που σε αυτή την ηλικία και με αυτούς τους "δυνατούς" αντιπάλους (τουλάχιστον σερί τα τελευταία 6-7 χρόνια) βρίσκεται σήμερα στο Ranking σταθερά στο Νο2, μόλις πριν 2,5 χρόνια ήταν στο Νο1 και (με μια μικρή εξαίρεση 6 μηνών) δεν έχει πέσει από το Νο3 τα τελευταία 12 χρόνια, το "άλλης εποχής" ακούγεται εντελώς αστείο...
    Θα δούμε σε ποια θέση θα είναι Ράφα, νοβακ, Andy και οι υπόλοιποι όταν πιάσουν κ αυτοί τα 33.

Σελίδα 7 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας