Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 81

Θέμα: Παπουτσια για τεννις

  1. #31
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Επειδή όλα είναι σχετικά, προσωπικά εννοώ ένα εκατοστό λιγότερο από άλλα αθλητικά παπούτσια επίσης nike...

  2. #32
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο ερώτημά μου.
    Έλεγα κι εγώ να εμπιστευτώ το Tennis Warehouse που προτείνει μισό νούμερο μικρότερο από αυτό που φοράω στα άλλα, πρέπει να έχει δίκιο.
    Φοράω EU 42.5 που αντιστοιχεί στα 27cm. Αν πάω 1cm κάτω, δηλαδή στα 26cm, σύμφωνα με τους πίνακες της NIKE αντιστοιχεί στο EU 41. Πολύ μικρό θεωρώ, είναι ενάμιση νούμερο κάτω, θα με σφίγγει πολύ.
    Βασικά έλεγα να το προτιμήσω γιατί νομίζω πως έχει το ίδιο πέλμα με τα Courtballistec 4.3 και είναι και AIR MAX και ας μην το λέει στην ονομασία του μοντέλου.
    Η αλήθεια είναι πως και τα Courtballistec 4.3 που έχω ήταν λίγο σκληρά στην αρχή (ένα-δύο παιχνίδια) αλλά ύστερα μαλάκωσαν και θεωρώ πως είναι και πολύ σταθερό παπούτσι. Και νομίζω πως το πέλμα του κρατάει περισσίτερο από τα άλλα στην ''άγρια'' επιφάνεια που παίζω.
    Στην Τρίπολη η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει μαγαζί με παπούτσια τένις. Κάπου άκουσα πως ένας με αθλητικά φέρνει τώρα τελευταία και παπούτσια τένις, ίσως περάσω από εκεί να δω αν τα έχει.
    Ευχαριστώ και πάλι συνάδελφοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 24-05-14 στις 15:54

  3. #33
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Συνάδελφοι έχεις φορέσει κανένας παπούτσια Babolat? Αντέχει το πέλμα?
    Ρωτάω γιατί στο πέλμα χρησιμοποιούν MICHELIN που φτιάχνει και λάστιχα αυτοκινήτων. Οπότε λέω μήπως έχουν και μεγαλύτερη αντοχή-διάρκεια.
    Από άνεση πως είναι? Είναι μαλακό παπούτσι? Δεν τα έχω δοκιμάσει καν...
    Ευχαριστώ.

  4. #34
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Συνάδελφοι έχει κανένας αυτό το παπούτσι? ---> http://www.tennis-point.com/babolat-tennis-shoes-sfx-team-all-court-men-white-blue-00912601767000.html
    Στα Babolat το Tennis Warehouse κάποια μοντέλα προτείνουν να τα πάρουμε μισό νούμερο μικρότερο, όπως αυτό ---> http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageMSQDF-BMSFXAW.html.
    Αν έχει κάποιος συνάδελφος ένα από αυτά τα μοντέλα παρακαλώ να βοηθήσει με την δική του εμπειρία.
    Ευχαριστώ.

  5. #35
    Junior Member
    Εγγραφή
    17-06-2014
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    8
    Καλημέρα σε όλους!
    Έχω μια ερώτηση σχετικά με παπούτσια tennis και συνεχίζω εδώ για να μην ανοίξω νέο. Ψάχνω να αγοράσω ένα παπούτσι για tennis με όσο το δυνατόν καλύτερη απορρόφηση κραδασμών. Αυτή τη στιγμή φοράω τα adidas barricade τα οποία αν και με ικανοποιούν πολύ μου φαίνονται πολύ σκληρά στο πάτημα. Ο λόγος που θέλω να τα αλλάξω είναι ότι άρχισα να αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα γόνατά μου στα σκληρά γήπεδα που παίζω... Από έρευνα που έκανα είδα ότι διάφορα μοντέλα Asics με gel μπροστά και πίσω στο παπούτσι είναι πολύ καλά σε αυτό τον τομέα. Εσείς τι έχετε να μου προτείνετε;
    Ευχαριστώ!

  6. #36
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν φταίει τόσο το παπούτσι όσο το γήπεδο...
    Τα σκληρά γήπεδα επίσης καταπονούν περισσότερο τα γόνατα λόγω του μικρού συντελεστή ολίσθησης που έχουν.
    Στις αλλαγές πορείας ή στο απότομο σταμάτημα που κάνεις για να χτυπήσεις, στο σκληρό μαγκώνει το παπούτσι και η ενέργεια μεταφέρεται στο γόνατο, σε επιφάνεις οπως το χώμα ή ο τάπητας (αν εχει άμμο) ένα μεγάλο μέρος της ενέργειας αυτης μετατρέπεται σε κινητική φορτίζοντας λιγότερο το γόνατο.

    Τα asics ειναι αρκετά άνετα παπούτσια και πιθανώς αξίζει μια δοκιμή, νομίζω ομως δεν θα λύσει το πρόβλημα σου. Ακόμα και στις παραπάνω επιφάνειες μπορείς να έχεις τραυματισμούς γιατί ειναι το αθλημα τέτοιο που καταπονεί τα γόνατο.

  7. #37
    Για αρχή θα σου έλεγα απλώς να δοκιμάσεις τα παπούτσια σου με κάποιο μαλακό insole όπως κάποιο από αυτά http://www.sorbothane.gr/ ή από κάποια που πουλάει το WHeurope.
    Για παπούτσια μπορείς να δοκιμάσεις και τα lotto raptor.
    Έχω όμως την εντύπωση ότι τα καλά γυμνασμένα πόδια δεν πονάνε ή μάλλον πονάνε λιγότερο.

  8. #38
    Junior Member
    Εγγραφή
    17-06-2014
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    8
    Ναι έχετε δίκιο και οι δύο το παπούτσι είναι απλά ένας παράγοντας στην επίλυση του προβλήματος, ίσως ο μικρότερος. Το καλύτερο θα ήταν να παίζω σε χώμα ή τάπητα αλλά είναι δύσκολο να αλλάξω γήπεδο... Έχω αρχίσει ήδη ενδυνάμωση των ποδιών μου για να στηρίξω όσο το δυνατόν καλύτερα τα γόνατα. Απλά το παπούτσι είναι κάτι που αλλάζει σχετικά εύκολα και αν είναι να βοηθήσει έστω και σε μικρό βαθμό είναι καλοδεχούμενο.
    Καλή η ιδέα σου @atomgr θα κοιτάξω και για insole...

  9. #39
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Από προσωπική χρήση και εμπειρία έχω να καταθέσω τα εξής για διάφορα παπούτσια στο ίδιο γήπεδο (Hard Court).
    Τα ADIDAS Barricade Team 3 είναι σκληρά παπούτσια. Τουλάχιστον από αυτά που έχω δοκιμάσει είναι τα σκληρότερα. Και παρά την σκληρότητά τους, σε αυτήν την επιφάνεια που παίζω εγώ, δεν είναι αντίστοιχα σκληρό το υλικό της σόλας. Οπότε φαγώθηκε γρηγορά.
    Τα NIKE Air Max Courtballistec 4.3 είναι σίγουρα πιο μαλακά από τα τα ADIDAS και με σόλα μεγαλύτερης αντοχής από όλα όσα έχω δοκιμάσει. Γενικώς τα NIKE που στην σόλα έχουν XDR (Xtra Durable Rubber) είναι μεγαλύτερης αντοχής από τα υπόλοιπα. Και θεωρώ πως τα Air και Air Max είναι άνετα παπούτσια με τα Air Max πιο μαλακά.
    Τα ASICS GEL (εγώ είχα πάρει τα Game 4) ήταν τα πιο μαλακά από όλα όσα έχω φορέσει μέχρι τώρα, η αλήθεια να λέγεται. Ίσως τελικά αυτή η τεχνολογία GEL που χρησιμοποιεί η ASICS να είναι το καλύτερο για τους κραδασμούς. Και ο αδερφός μου και η αδερφή μου είναι πολύ ευχαριστημένοι από τα ASICS GEL τόσο που από τότε που τα δοκίμασαν δεν ξαναπήραν κανένα άλλο παπούτσι. Το πρόβλημα σε μένα στην επιφάνεια που παίζω με την πρόσθετη χαλαζιακή άμμο είναι πως τα ASICS μου φαγώθηκαν πιο γρήγορα από όλα τα υπόλοιπα. Οπότε δεν με συμφέρει οικονομικά να αγοράζω ASICS.
    Οπότε τώρα είμαι στα NIKE και συγκεκριμένα στα Air Vapor Advantage. Δεν είναι και τα πιο μαλακά από όσα έχω δοκιμάσει αλλά για μένα είναι τα καλύτερα value for money.Τουλάχιστον είναι πολύ σύγχρονα τα γήπεδα (7 επιστρώσεις DecoTurf Pro).
    Πολύ θα ήθελα να παίζω σε χωμάτινα αλλά στην πόλη μου δυστυχώς δεν υπάρχουν.
    Συνοψίζοντας λοιπόν αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ και κατατάσοντάς τα από τα μαλακότερα στα σκληρότερα (δική μου άποψη)
    1. ASICS GEL Game 4 ---> http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageMSASICSH-AMGG4BS.html
    2. NIKE Air Max Courtballistec ---> http://sneakerreport.com/news/nike-a...tec-4-3-review (πολύ δύσκολα να τα βρεις)
    3. NIKE Air Vapor Advantage ---> http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageMSNIKEH-NAVAWG.html
    4. ADIDAS Barricade Team 3 ---> http://www.tenniswarehouse-europe.com/descpageMSADIHFR-ABT3SWM.html
    Φυσικά υπάρχουν και άλλες μάρκες, ενδεχομένως να σε βοηθήσει και κάποιος άλλος ''συνάδελφος''.
    Η απόφαση δική σου... Εσύ πλερώνεις, εσύ διαλέγεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 16-10-14 στις 17:52

  10. #40
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο atomgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχή θα σου έλεγα απλώς να δοκιμάσεις τα παπούτσια σου με κάποιο μαλακό insole όπως κάποιο από αυτά http://www.sorbothane.gr/ ή από κάποια που πουλάει το WHeurope.
    Atom, δεν είναι βαριά τα insoles;
    Δεν έχω τα συγκεκριμένα, αλλά κάποια άλλα (τουλάχιστον αντίστοιχα σε look) που δοκίμασα από gel ήταν κυριολεκτικά "ασήκωτα" ...
    Οπότε τα εγκατέλειψα.

    Isocrates, σίγουρα θα σε βοηθήσουν και 2 καλές "μπασκετικές" επιγονατίδες (αυτές με την τρύπα μπροστά) που θα σου κρατήσουν τα γόνατα πολύ πιο σταθερά.
    Εγώ χρησιμοποιώ μια τέτοια με πολύ καλά αποτελέσματα.

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας